Potpisani ugovori sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj

Bez autora
May 08 2012

U Subotici su potpisana dva ugovora i to ugovor o zajmu između grada Subotice i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i ugovor o projektu između EBRD i JKP "Vodovod i kanalizacija". Ugovore su potpisali gradonačelnik Subotice Saša Vučinić, zamenik direktora EBRD za gradsku infrastrukturu Lin O' Grejdi i direktorka JKP "Vodovod i kanalizacija" Snežana Pejčić. Reč je o kreditu od 11 miliona evra, na 12 godina, uključujući tri godine grejs perioda. Skupština grada dala je saglasnost na potpisivanje ugovora, a Vlada Srbije ranije je potpisala ugovor o garancijama. Reč je o kreditu koji ima vrlo jasnu i opravdanu namenu, a to je da severni deo grada bude u istom rangu i ima iste infrastrukturne uslove kao i preostali deo grada. Kroz ovaj kreditni aranžman obezbediće se kolektorska mreža za grad, Vodozahvat II i izjednačiće se kvalitet vode prema svim korisnicima.

Potpisani ugovori sa EBRDU Subotici su potpisana dva ugovora i to ugovor o zajmu između grada Subotice i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i ugovor o projektu između EBRD i JKP "Vodovod i kanalizacija".

Ugovore su potpisali gradonačelnik Subotice Saša Vučinić, zamenik direktora EBRD za gradsku infrastrukturu Lin O' Grejdi i direktorka JKP "Vodovod i kanalizacija" Snežana Pejčić.

Reč je o kreditu od 11 miliona evra, na 12 godina, uključujući tri godine grejs perioda.

Skupština grada dala je saglasnost na potpisivanje ugovora, a Vlada Srbije ke ranije potpisala ugovor o garancijama. Reč je o kreditu koji ima vrlo jasnu i opravdanu namenu, a to je da severni deo grada bude u istom rangu i ima iste infrastrukturne uslove kao i preostali deo grada.

Prema rečima Vučinića, kroz ovaj kreditni aranžman obezbediće se kolektorska mreža za grad, Vodozahvat II i izjednačiće se kvalitet vode prema svim korisnicima. Pružiće se i mogućnost za proširenje sekundarne kanalizacione mreže za ceo severni deo Subotice i tako, na neki način, ispraviće se višedecenijska nepravda prema ljudima koji žive u tom delu grada.

Vršilac dužnosti direktora EBRD za Srbiju Jan Braun rekao je da je Subotica prvi veći grad koji je izgradio Uređaj za prečišćavanje otpadnih voda (UPOV) koji je u potpunosti u skladu sa direktivama EU, i da je to u prethodnom periodu učinjeno uz finansijsku pomoć EBRD-a.

Ovo je deo šireg, petogodišnjeg plana razvoja Subotice u ovoj oblasti, u iznosu od oko 24 miliona evra, koji se odnosi na proširenje kanalizacione i vodovodne mreže u gradu. Za finasiranje ovog projekta obezbeđena je i donacija u iznosu od nešto preko dva miliona evra od Evropskog zajedničkog fonda za zapadni Balkan. Taj fond sufinansira projekte koje finansira neka od međunarodnih finansijskih institucija u Srbiji, rekao je Braun.

Snežana Pejčić je, ukazujući na značaj projekta, rekla da će nastavkom izgradnje Kolektora VII i izgradnjom Kolektora II u ukupnoj dužini od preko pet kilometara biti omogućeno širenje sekundarne kanalizacione mreže za oko 12.000 novih potrošača i povećanje stepena pokrivenosti ovim uslugama sa sadašnjih 40 na 60 odsto. Kolektor II je, takođe, značajan i zbog toga što će rasteretiti postojeći Kolektor III, odnosno eliminisaće se svi oni problemi koji se dešavaju u centru grada prilikom iole većih padavina, dodala je ona.

Ona je rekla da će izgradnjom potisnog voda Subotica – Palić sva fekalna kanalizacija sa Palića biti usmerena na gradski Uređaj za prečišćavanje otpadnih voda, što će doprineti zaštiti jezera i racionalnom korišćenju kapaciteta ovog postrojenja.

Izgradnja drugog centralnog kompleksa vodosnabdevanja Vodozahvata II, centralnog magistralnog voda, istočnog kraka u Lošinjskoj ulici i poveza istočnog i zapadnog kraka, važna je za obezbeđenje dovoljnih količina vode adekvatnog pritiska, kao i za preradu sirove vode u kvalitetnu, zdravu pijaću vodu za sve naše potrošače na teritoriji grada, ali i u prigradskim naseljima, kao što su u perspektivi Ljutovo, Gornji i Donji Tavankut. Bušenjem četiri nova bunara biće nadomešteni neophodni kapaciteti i obezbediće se sigurno vodosnabdevanje korisnika i u uslovima maksimalne vršne potrošnje vode, naglasila je Snežana Pejčić.

Kamata na kredit od 11 miliona evra je jedan posto fiksna plus euribor šest meseci. Grad će da vraća kredit i plaća kamatu do kraja 2019. godine, a od 2020. do kraja 2024. godine ovu obavezu preuzima "Vodovod i kanalizacija", što je regulisano Ugovorom o supsidijarnom zajmu i donaciji između grada i "Vodovoda i kanalizacije", a na osnovu uslova iz ugovora o zajmu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik